Přejít k obsahu

Odborníci na zpracování přirozeného jazyka uspěli v prestižní soutěži

Skupina dvanácti výzkumníků z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU se zapojila do mezinárodní soutěže počítačového zpracování přirozeného jazyka SemEval.

Odborníci ze ZČU se soutěže zúčastnili v celkem šesti různých úlohách a vedli si skvěle. Minulý týden byli pozváni na prestižní světovou konferenci, aby zde svoji práci představili.


SemEval (International Workshop on Semantic Evaluation) je každoročně pořádaná soutěž v oblasti sémantické analýzy přirozeného textu. Letos se konala v americkém San Diegu společně s konferencíNAACL, která patří mezi absolutní špičku v oblasti NLP (natural language processing).


Vědecká skupina, která se na fakultě aplikovaných věd a v jejím vědeckém centru NTIS - Nové technologie pro informační společnost zabývá zpracováním přirozeného jazyka, pracovala na řešení soutěžních úkolů řadu týdnů a jejich úsilí bylo podpořeno interním grantem katedry informatiky a výpočetní techniky. Každá úloha měla několik dílčích problémů a tým se rozhodl řešit jen několik vybraných úloh. Ty nejlepší dopadly následovně:


 

Task 1: Semantic Textual Similarity:Monolingual Semantic Similarity: 2. ze 119 systémů, 2. ze 43 týmů
Cross-lingual Semantic Similarity: 1. ze 26 systémů, 1. z 10 týmů
Task 2: Interpretable Semantic Textual Similarity:1. ze 20 systémů, 1. ze 8 týmů

Task 5: Aspect-Based Sentiment Analysis: v 5 podúlohách do 3. místa z cca 10 týmů
Task 11: Complex Word Identification:
4. ze 42 systémů, 3. z 21 týmů
Ani v dalších kategoriích si náš tým ve složení Tomáš Brychcín, Michal Konkol, Josef Steinberger, Tomáš Hercig, Lukáš Svoboda, Pavel Král, Ladislav Lenc, Václav Rajtmajer, David Steinberger, Ondřej Pražák, Peter Krejzl a Miloslav Konopík nevedl vůbec špatně a účast na vědecké konferenci si také jeho zástupci náležitě užili. Gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci!

Více informací zde


21.06.16
Zpět na seznam aktualit

Patička