Vybrané projekty ukončené v roce 2022

DG20P02OVV018
Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB vztahujících se k Československu

Hlavním cílem projektu je vytvořit integrovaný archiv dokumentů a fotografií NKVD a KGB vztahujících se k československé historii přístupný online a prohledávatelný podle různých aspektů (konkrétní obsah dokumentů, jméno a ostatní životopisné údaje osoby postižené politickými represemi v SSSR, časové a místní zařazení dokumentů, apod.).

DOAZARC získal 1. cenu v kategorii AI a společenský přínos v soutěži AI AWARDS 2023.

Poskytovatel: MKČR - NAKI II
Vedoucí projektu: prof. Ing. Luděk Müller, Ph.D., Katedra kybernetiky
Doba řešení: 2020–2023

Ministerstvo kultury ČR

nahoru

20-21893S
Mechatronické tensegrity pro energeticky efektivní lehké roboty

Cílem projektu je výzkum nových energeticky efektivních lehkých robotů tvořených mechatronickými tensegritami. Snahou je náhrada seriových robotů tensegritními mechanismy a udržení velkého bezkolizního pracovního prostoru při podstatném zlepšení poměru mezi tuhostí a hmotností a celkové variability robotu. Různé varianty budou zkoumány a optimalizovány pro maximalizaci pracovního prostoru, dynamické tuhosti a rychlosti operací při minimální hmotnosti robotu. Bude zkoumán velký potenciál řiditelnosti a pozorovatelnosti tensegrit vnitřními aktuátory a senzory. Řízené snižování vibrací bude kombinováno s řízením pohybu a řízením vnitřních a interakčních sil. Distribuované aktuátory přinesou možnost dočasného uvolňování potenciálně kolidujících vláken během pohybu. Schopnost tensegrit s pružinovými vlákny absorbovat potenciální energii bude využita k energeticky efektivnímu plánování a řízení pohybu a sil. Nejnadějnější roboty a jejich strategie řízení budou testovány na virtuálních prototypech a zjednodušených demonstrátorech.

Poskytovatel: GAČR
Vedoucí projektu: doc. Ing. Michal Hajžman, Ph.D., KME a VP3
Doba řešení: 2021–2023

logo GAČR

nahoru

20-26779S
Výzkum nestabilit dynamického stall flutteru a jejich následků na aplikace turbostrojů pomocí matematických, numerických a experimentálních metod

Navržený projekt je zaměřen na výzkum aeroelastických nestabilit vznikajících u turbostrojů v důsledku nestacionárního proudění v lopatkových kaskádách. Z nestabilit bude pozornost soustředěna zejména na subsonický dynamický stall flutter, jež se často vyskytuje u lopatkových kol nízkotlakých parních turbín. Z hlediska strukturální dynamiky je naším cílem se zabývat i následky, tj. časovým a prostorovým šířením, flutteru na celá lopatková kola po jeho vzniku. Pro popis stall flutteru u lopatkových kaskád budou proto vyvinuty matematické a semi-analytické modely založené na experimentálních pozorováních. Matematické modely aeroelasticity budou založeny na dvou různých numerických přístupech. Jeden na bázi střední přesnosti určený pro rychlé výpočty rozsáhlejších modelů a druhý s vysokou přesností pro podrobné výpočty mechaniky tekutin menších modelů lopatkových kaskád ve 2D i 3D. Výpočetní modely budou ověřovány experimenty. Výsledky experimentů a numerického modelování budou sloužit k hlubšímu porozumění a popisu subsonického dynamického stall flutteru v turbostrojích.

Poskytovatel: GAČR
Vedoucí projektu: prof. Ing. Jan Vimmr, Ph.D., KME a VP3
Doba řešení: 2021–2023

logo GAČR

nahoru

CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_048/0007280
AMTMI - Aplikace moderních technologií v medicíně a průmyslu

Cílem výzkumného projektu je vytvoření metodik a algoritmů pro další zpřesnění matematického a experimentálního modelování vybraných typů tkání a biologických tekutin. Projekt zahrnuje matematické a počítačové modelování perfúze a regenerace tkání. Dále prohlubuje modelování hemodynamických procesů a stavů ve velkých a středně velkých cévách s využitím klinických dat, matematické a experimentální modelování kostní tkáně se zaměřením na osteosyntézu a biomechanické modely člověka. Součástí projektu je vývoj integrovaného interoperabilního systému pro přenos a zpracování medicínských dat včetně anonymizace. To vše silně podpořeno histologií, morfologií a reálnými vlastnostmi tkání. Projekt podpoří víceúrovňové modelování tkání s uvažováním jejich strukturálního uspořádání na několika škálách. Pro vytváření modelů budou použity metody homogenizace heterogenních prostředí s využitím výsledků experimentů a morfologických analýz tkáňových vzorků. Bude vyvíjen referenční model perfúze tkání, který umožní využít klinické studie a CT vyšetření konkrétního pacienta pro aktualizaci (adaptaci modelu) a následné in-silico predikce následků léčby a chirurgických zásahů (např. resekce jater). Součástí výzkumu je i vývoj software, který umožní simulovat vliv a spolupůsobení některých faktorů na regeneraci tkáně. Projekt zasahuje do oblasti virtuální, personalizované a translační medicíny. Projekt dále umožní rozvoj biomechanických modelů lidského těla s ohledem na antropometrii a biomechanické vlastnosti. Toto zpřesnění umožní jejich využití pro optimalizaci rehabilitačních postupů nebo ochranných pomůcek a dalších bezpečnostních zařízení v dopravě a sportu. Projekt cílí na vytvoření metodik pro personalizaci modelů s ohledem na popis širokého spektra populace na bázi multi-body systémů, škálovacího algoritmu morfování a modelování konečnými prvky. Posílí se tím např. personalizace medicíny s ohledem na vývoj rehabilitačních pomůcek a cvičebních terapií k urychlení léčby.

Poskytovatel: MŠMT
Vedoucí projektu: prof. Ing. Jiří Křen, CSc., KME a VP3
Doba řešení: 2018–2022

logo MŠMT

nahoru

19-04956S
Dynamika a nelineární chování pokročilých kompozitních struktur; modelování a optimalizace

Projekt je zaměřen na modelování dynamické odezvy speciálních periodických mikrostruktur či gradovaných struktur z konvenčních materiálů. Kromě nelineárních termomechanických interakcí při dynamickém zatížení (velkých deformacích, jednostranných kontaktech a interakcích mezi pevnou fází a tekutinou) v mikrostruktuře bude také uvažována elektro-mechanická vazba v porézních elektrostrikčních elastomerech nebo piezoelektrických skeletech nasycených elektroreologickými kapalinami. Modely budou odvozeny pomocí homogenizačních přístupů. Budou vyvinuty numerické metody pro dvourozměrné modelování vibrací a šíření vln. Pro zlepšení efektivních vlastností, jako je strukturální tlumení vibrací, vlnová disperze nebo elektromechanická transformace a získávání energie, budou optimalizovány tvary pórů a heterogenních komponent. Analytické a semi-analytické metody budou vyvinuty pro optimální návrh vrstevnaté struktury. Experimenty na 3D tištěných strukturách umožní ověření navržených modelů a metod.

Poskytovatel: GAČR
Vedoucí projektu: prof. Dr. Ing. Eduard Rohan, DSc., KME a VP3
Doba řešení: 2021–2023

logo GAČR

nahoru