Vybrané projekty ukončené v roce 2023

CZ.01.1.02/0.0/0.0/21_374/0026768
DMS nové generace

Výstupem předkládaného projektu je vytvoření moderního webového Dokument Management Systému využívajícího prvky samoučící se umělé inteligence a strojového učení zaměřené na využití neuronových sítí. Produkt se stane na trhu unikátní díky využití nejmodernějších technologií a nejnovějších poznatků z oblasti sémantického vyhledávání a automatického zpracování přirozeného jazyka. Díky tomu lze očekávat výrazné zvýšení přesnosti vyhledávání a automatizaci řady časově náročných činností, které doposud musí být zpracovávány ručně. Zaměřením se na přenositelné učení a jazykově nezávislé metody bude možné přenášet naučené modely z jednoho trhu na jiný (přechod do vícejazyčného prostředí). Mezi další technologie zvyšující konkurenční výhodu řešení patří technologie Blockchain, která v případě potřeby umožní vytváření transparentního a neměnného záznamu do zvolené sítě Blockchain. Tato technologie bude rovněž experimentálně propojena s biometrickým podpisem. Tím bude umožněno propsat biometrický podpis do Blockchain a zajistit tak jeho neměnnost a ověřitelnost. Dokument Management Systém bude navržen tak, aby bylo dosaženo vysoké míry konfigurace a správy ze strany administrátorů zákazníka. Součástí systému bude rovněž návrhář datových struktur a grafický návrhář workflow umožňující verifikaci vytvářených procesů. Do výsledného produktu budou také zahrnuty nejnovější poznatky a výsledky výzkumné činnosti specifických oblastí umělé inteligence získané ve spolupráci s VaV organizací a dalšími partnery, kteří na rozdíl od VaV organizace nebudou dotačními příjemci. Dílčím cílem projektu bude inovovat současný systému při zachování plného spektra jeho funkcionality. K udržení inovačního potenciálu v projektu vznikne NLP AI kompetenčního centrum, které bude sdružovat odborníky žadatele a VaV organizace. Projekt obsahuje jak aktivity experimentálního vývoje, tak průmyslového výzkumu. Čerpá z mnohaletých zkušeností žadatele a z jeho úspěšného, byť již technologicky a výkonově zaostávajícího produktu. Žadatel pro tvorbu nové funkcionality (tak aby výsledný produkt byl nejlepším z existujících řešení) našel partnery z řad významné technologicky zaměřené vědecko-výzkumné organizace – Západočeské Univerzity v Plzni. Pro technologie Blockchain a biometrického podpisu bude zapojen externí dodavatel s potřebnou technologickou znalostí.

Poskytovatel: MPO - OP PIK
Vedoucí projektu: Ing. Miloslav Konopík, Ph.D., VP2
Doba řešení: 2021–2023

logo EUlogo MPO

nahoru

21-16406S
Nelineární akustika a transportní procesy v porézních periodických strukturách

Projekt se zabývá modelováním nelineárních akustických vlnových jevů v periodicky porézních strukturách na více časových škálách. Kromě mechanické interakce mezi tekutinou a pevným skeletem budou zkoumány přenosy tepla a hmoty v rámci jevu akusticky indukovaného proudění ovlivněného teplotními gradienty a deformací porézní struktury začleňující piezoelektrické složky a další rezonující laditelné prvky. Modelování toků hmoty a tepla v odezvě na šíření akustických vln bude respektovat vlivy mikrostrukturální geometrie, drsnost a porozitu povrchů i kavitaci. S použitím analytických a numerických přístupů využívajících perturbační teorii a homogenizaci v čase a prostoru budou odvozeny a implementovány víceškálové modely skýtající výpočetní platformu pro simulace výše zmíněných jevů a optimalizaci geometrie a složení periodického skeletu. Budou vyvinuty algoritmy redukce řádu modelu umožňující efektivní počítačové modelovaní pomalé dynamiky systémů excitovaných akustickými vlnami. Očekávané výsledky výzkum přispějí k vývoji nových konstrukcí termoakustických strojů s vyšší účinností.

Poskytovatel: GAČR
Vedoucí projektu: prof. Dr. Ing. Eduard Rohan, DSc., KME a VP3
Doba řešení: 2021–2023

logo GAČR

nahoru

21-31457S
Použití neuronových sítí pro rychlou predikci proudového pole v úlohách interakce tekutiny s tělesem

V inženýrské praxi jako je letectví, jaderná energetika nebo návrh parních turbín je velmi často potřebné řešit úlohy interakce tekutiny s obtékaným tělesem. Modelování a numerické řešení těchto problémů je obvykle velmi složité a výpočtově náročné. Záměrem tohoto projektu je navržení inovativního přístupu k řešení této problematiky, který spočívá v podstatném snížení výpočtových nároků pomocí metod strojového učení. Hlavní myšlenkou tohoto přístupu je nahradit klasický CFD řešič neuronovou sítí. Využití neuronových sítí pro predikci proudového pole je v současné době velice aktuální, avšak neuronové sítě dosud nebyly aplikovány ani pro úlohy proudění s pohyblivou hranicí, ani pro úlohy interakce tekutiny s tělesem. Cílem tohoto projektu je vyvinout takovou neuronovou síť, která bude schopna predikovat proudové pole v úlohách s pohyblivou hranicí, a následně bude implementována pro řešení interakce tekutiny s tělesem. Vyvinutý řešič na bázi neuronové sítě bude validován na úlohách subsonického a transsonického proudění ve vnější aerodynamice a na úlohách z oblasti aeroelasticity.

Poskytovatel: GAČR
Vedoucí projektu: prof. Dr. Ing. Jan Vimmr, Ph.D., KME a VP3
Doba řešení: 2021–2023

logo GAČR

nahoru

FW01010153
Odlehčená lopatka osového ventilátoru pro ztížené provozní podmínky

Cílem projektu je navrhnout hybridní odlehčenou konstrukci lopatky axiálního ventilátoru pro ztížené provozní podmínky, které spočívají ve zvýšené provozní teplotě nad 200°C a v nepříznivém složení přepravované vzdušniny.

Poskytovatel: TAČR
Vedoucí projektu: Ing. Jan Krystek, Ph.D., KME a VP3
Doba řešení: 2020–2023

logo TAČR

nahoru

CZ.02.1.01/0.0/0.0/17_048/0007267
InteCom - VaV inteligentních komponent pokročilých technologií pro plzeňskou metropolitní oblast

Cílem projektu je navrhnout hybridní odlehčenou konstrukci lopatky axiálního ventilátoru pro ztížené provozní podmínky, které spočívají ve zvýšené provozní teplotě nad 200°C a v nepříznivém složení přepravované vzdušniny.

Poskytovatel: MŠMT
Vedoucí projektu: Doc. Ing. Eduard Janeček, CSc., NTIS
Doba řešení: 2018–2023

logo MŠMT

nahoru

CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008389
LOSTR - Výzkumná spolupráce pro dosažení vyšší účinnosti a spolehlivosti lopatkových strojů

Projekt je zaměřen na zintenzivnění spolupráce formou výzkumu, vývoje a laboratorního ověření nástrojů pro zvýšení účinnosti a spolehlivosti olopatkovaných strojů, především parních turbín.

Poskytovatel: MŠMT
Vedoucí projektu: Doc. Ing. Eduard Janeček, CSc., NTIS
Doba řešení: 2018–2023

logo MŠMT

nahoru